Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA

Merhabalar bu makalede bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin ve ya henüz iş deneyimi olmayan mezun arkadaşların iş bulma sıkıntıları , iş hayatında karşılaşabilecekleri zorluklar , hayal kırıklıkları ve bunun gibi kafalarını kurcalayan konulardan bahsedeceğim. Ayrıca okul hayatından iş hayatına geçişi en acısız şekilde nasıl atlatabiliriz bunlara da değineceğim..

Öncelikle klasik bir giriş yapalım ve bilgisayar mühendisi ne iş yapar onu belirleyelim.Okuyan bir çok arkadaşın eminim kafasında şu soru işareti vardır , ben ne iş yapacağım ve beni kim niye işe almalı . Okul bittikten sonra önümüzde birkaç yol var. Bunlardan bazıları : sistem mühendisi veya bilgi işlem sorumlusu olmak , networkta uzmanlaşmak , grafik tasarımlarına yoğunlaşmak , veritabanı yöneticisi olmak , uygulama programcısı olmak … (Ne kadar çok şey oluyormuş bizden) Ana başlıklar olarak sadece bunları seçtim fakat bunları detaylandırmakta mümkün. Aslına bakacak olursak bilgisayarla işi olan her yerde bilgisayar mühendisleri çalışabilir ; fabrikada , bankada , yazılım şirketinde , holdinglerde , evdeJ vs. Ama ben bunların hepsini öğrenirsem her yerde iş bulabilirim gibi bir fikre kapılmak bence çok yanlış. Tabiî ki bunların hepsini yapabilmek olağanüstü bir şey fakat yeni mezun bir arkadaşın bunların hepsini bilmesi çok zor (istisnalar hariç) . Amaç bu görev tanımlarından birisini kendine hedef seçmek ve o konuda uzmanlaşmaya gitmek olmalıdır ki bu karar o kişinin hayatının bundan sonraki kısmını nasıl yaşamak istediğiyle de doğru orantılı . Eğer yapmaktan zevk almadığı bir yolu seçerse o işte ne başarılı olabilir ne de ilerleyebilir diye düşünüyorum . Öncelikle kişi yaptığı işi sevecek , o işte nasıl daha verimli ve kaliteli olabilirim diye kendisini sürekli sorgulayacak ve geliştirecek. Aslında bu kararı daha okuldayken vermek daha mantıklı. Okuldan yeni mezun bir bilgisayar mühendisi ne konuda ilerlemek istediğini tam kestiremiyor ama genellikle baktığımızda yazılım sektörü kabul görüyor. Çoğu şunu diyor ben program yazacağım !!! Aslında bilgisayar mühendisinin görevi program yazmak değil , sistemin bütününü algılayıp , bunu çözülebilecek en küçük program parçalarına ayırarak daha sonra da birleştirmektir bana sorarsanız . Ortada zor bir problem var diyelim bu problemi kolay parçalara ayrıştırarak sistematik bir şekilde sonuca giden kişidir.

Bilgisayar mühendisi ayrıca yöneticilik meziyetlerini de bulundurması gerekir , bir takımı idare edebilmeli , insanlarla diyoloğu iyi olmalı. Çünkü her ne kadar mühendisin işi bilgisayarla olduğu düşünülse de aslında işimiz insanlarla. Bir yazılım şirketinde takım lideri olduğunuzu varsayın. Elinizde bir proje var , bir fabrikaya üretim programı yapacaksınız diyelim . Bu projenin detaylarını kimden alabiliriz , tabi ki fabrikanın müdürü , çalışanları hatta işçilerinden. Bu yönetim kadrosundan idari kadroya kadar herkesle iyi geçinmeliyiz demektir . Ne alakası vardır demeyin bir projenin başarılı olmasın kaderi sizin o işletmeden sağlam , güvenilir bilgiler almanıza bağlıdır. Analizleri yaptık , planladık , raporladık artık iş görevleri takım oyuncularına dağıtmaya geldi. İşin en zor kısımlarından biri de burası. Kim hangi işi daha iyi yapabilir , psikolojisi uygun mu vs. bir dünya soru işareti.Herkese ne iş yapması gerektiğini onun anladığı şekilde anlatmalıyız. Bir nevi çevirmenlik yapıyoruz.

Yazılım sektöründe çalışacakların kafasında bir şeyler şekillenmeye başlamıştır umarım. Peki bizim program yazmaya madem bu kadar ihtiyacımız yokta niye bu kadar kasıyoruz demeyin yanılırsınız çünkü takım lideri olmanız için o takımdaki herkesten daha iyi algoritma kurma ve kod yazma beceriniz olması gerekir ki başka türlü kimse sizi takmaz.Zaten okulu bitirdim hemen bir proje ekibinin başına geçeceğim değil olay , basamak basamak. Öncelikle bir ekipte piyon olacaksınız , kendinizi geliştirdikçe fırsatları değerlendireceksiniz. Ama emin olun ilk birkaç sene sıkıntılı geçecek. Sinirleriniz yıpranacak , rüyalarınızda kodlar göreceksiniz . Ama hemen korkmanıza gerek yok , zaten işinizi seviyorsanız ve bir hedefiniz varsa bunları aşacaksınız .

Peki kendimizi geliştirmek için işe girince sudan çıkmış balığa dönmemek için daha okuldayken neler yapmak gerekir? Sürekli ders mi çalışalım? Tabiî ki üniversite sadece mesleğinizle ilgili şeyleri öğrenmek için okunmaz , bir yandan da hayat öğrenilir. Bu yüzden bana sorarsanız sosyal yaşamdan kopmadan sorumluluklarınızı bilerek geçirmek üniversite hayatını en iyisi.Sadece planlı bir şekilde derslere , gerekli araştırmalara yönlenin ilk etapta yeterli. Okuldaki dersler sadece yönlendirme amaçlıdır. Bir dersi almak demek o konuda uzman olduğunuz anlamına gelmez. Örneğin nesne yönelimli programlama dersi aldınız işte sınıf,kalıtım,ara yüz kavramlarını öğrendiniz diyelim bu öğrendiklerinizi birkaç farklı proje içerisinde kullanmadığınız zaman o ders yarım kalmış demektir. Can alıcı nokta her zaman uygulamadır. Teoride bilinen bir şey pratikte hayata geçirilemiyorsa teorinin bir anlamı yoktur.

Bir diğer konu da stajlar: Her yaz mutlaka bir yerlerde staj yapın veya çalışın.Her yaz bir imkan yaratıp bir şirkete kapağı atın. Para falan önemli değil , gerekirse üstüne para verin işi öğrenmek için. Yaz dönemleri kendinizi geliştirmek için çok iyi bir fırsat (tabi yaz okulunuz yoksa) . Stajlarınızı bir şeyler öğrenebileceğiniz yerlerde yapmanız ve bilmediğiniz , aklınıza takılan her şeyi sormanız gereklidir. Yoksa kimse size işini bırakıp işi öğretmeye çalışmaz.

2007 BİLMÖK’e konuşmacı olarak katılmıştım. Konuşmadan sonra bana öğrenciler şu soruları sordular; Hangi programlama dilini öğrenelim?Hangisiyle iyi iş bulabiliriz? Aslında bu sorunun cevabı çokta önemli değil ,ben de orada zaten bunu anlatmaya çalıştım , programlamayı öğrenin , dili öğrenmek kolay.Algoritma kurabiliyorsan bütün dillerde mantık aynı.Sadece yazım şekilleri biraz değişik o da kısa sürede aşılabilecek bir şey. Yoğunlaşmamız gereken noktaları iyi belirlemeliyiz.

Umarım öğrencilerin ve yeni işe başlayacak olanların kafalarından bazı soru işaretleri kalkmıştır.Tabi her ne kadar burada ben anlatmaya çalışsam da insanın mutlaka tecrübe etmesi gerekiyor. Bazı şeylerin gerekliliği ihtiyaç anında ortaya çıkıyor. Neyse lafı fazla uzatmayalım. Herkese iyi çalışmalar . . .

Reklamlar

Eylül 3, 2008 - Posted by | Yaşam | , ,

1 Yorum »

  1. mrb tüm yazınızı okudum bende bilgisaya müh öğrencisiyim kariyer yapmak değil gittiğim yerde en iyisi olmak istiyorum yazınız için teşekkürler zamanla bizde bu düşünceleri benimseriz umarım …

    Yorum tarafından emine | Eylül 19, 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s