Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

ASP.NET web sitesini server da yayınlamak

Merhaba arkadaşlar
Bu yazıda web sitesi geliştirmeye yeni başlamış programcı arkadaşların kendi server’larında web sitelerini nasıl yayınlayabileceklerinden bahsedeceğim.Burada herhangi bir host sağlayıcı değil bize ait bir windows 2003 server kurulu makinada bu işlemi nasıl yapabileceğimizden bahsedeceğim.

1. Öncelikle ASP.NET ile projenizi geliştirdiyseniz server makinemizde de bir framework yüklü olmak zorunda. Örneğin geliştirdiğiniz makinede Framework 2.0 yüklü ise server’ada Framework 2.0’ı yüklemeniz gerekmektedir.

2. Web siteniz bir database bağlantısına ihtiyaç duyuyorsa örneğin SQL Server 2000’de geliştirmişseniz serverda da SQL Server 2000 yüklü olması gerekiyor ve ayrıca localinizdeki database dosyalarını servera import etmeniz gerekecektir

3. .NET ortamında web sitemize sağ tıklayıp Publish Web Site diyerek (Tabi bunu release modda yapmakta yarar var) herhangi bir klasörü hedef gösterip publish işlemini yapıyoruz ve bu işlem sonucunda kod sayfalarından arındırılmış ve yayınlamaya hazır bir site içeriğini .NET bize sağlamış oluyor.

4. Server’da bize gerekli olan bir diğer program ise IIS(Internet Information Server). Bu da web sitemizi yayınlamamızı sağlayacak asıl programdır.Publish ettiğimiz siteyi serverda bir klasöre yapıştırıyoruz.IIS’a New Site diyerek yeni bir web sitesi oluşturuyoruz ve publish edilen  siteyi hedef gösteriyoruz.

5. Gerekli port ,default page ve izin ayarlarını yaptıktan sonra RUN diyip web sitemizi yayına sokmuş oluyoruz. Tabi siteye verdiğimiz port numarasının adsl modemde internete açık olması gerekiyor aksi taktirde başka ağdan buraya erişemeyiz.

6. Herşeyi tamamladıktan sonra ip numarasını ve portu browser’a yazıp sitemize erişebiliriz
http://172.21.245.203:84/ gibi

Reklamlar

Mart 18, 2009 - Posted by | ASP.NET, IIS | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s