Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

İyi Sunum İçin İpuçları

Bu makalemizde iyi bir sunumu nasıl yapabileceğimiz hakkında bazı bilgilerimi paylaşmak istiyorum.İşim gereği bir çok yerde seminer ve sunumlara katılıyorum ve sunumu yapan kişileri çok iyi gözlemlemeye ve onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.Ancak bazı konuşmacıları dinlerken uyumamak için kendimi zor tutuyorum.Sunum yapmak gerçekten zor ve bir o kadar da eğlenceli bir iş.Bende defalarca farklı amaçlar için sunum yapma fırsatı buldum.Sunum yapma konusunda da aman aman yetenekli olduğumu söyleyemem ancak bazı noktalar vardır ki bunları yapmak sunuma bir artı kazandırır. Gelin bunların neler olabileceğini maddeler halinde inceleyelim.

 1. 1.        Sunuma başlamadan önce projeksiyon , bilgisayar ve bilimum araçlar hazır olmalı,dinleyicilerin önünde bunları hazırlamak için vakit kaybetmemeliyiz.Dinleyici beklemeyi sevmez.
 2. 2.        Bilgisayarınızda Powerpoint veya bir başka araçla hazırladığınız sunumun haricinde göstermeniz gereken belgeler varsa bunları önceden hazırlayıp masaüstüne kopyalamalısınız , konu geldiğinde kolayca erişip sunumun akışını bozmamış olursunuz.
 3. 3.        Kılık kıyafettiniz de özen göstermelisiniz , bu sunuma verdiğiniz önemi ve ciddiyetinizi gösterir.
 4. 4.        Sunum dizaynınız da çok önemlidir. Konuyla alakalı renkler kullanmak gerekir.Bol bol yazılarla sunumu doldurmak gereksizdir sadece kısa bilgiler ve bol resim ve şekiller kullanmak daha etkilidir.
 5. 5.        Sunuma başlarken kendimizi ve kısa özgeçmişimizi kısaca anlatmalıyız ki dinleyici size kendini daha yakın hissetsin ve sunumun ilerleyen yerlerinde kendine bu doğrultuda pay çıkarabilsin.
 6. 6.        Sunuma başlamadan önce çok kısa anlatacağınız konular hakkında bilgi verin ve ne zaman hangisini anlatacağınızı dinleyici bilsin.
 7. 7.        Sunuma başlamadan dinleyicilere konuyla alakalı yazılar verin ki aralarda dinleyiciler sıkılmasın ve konuya daha fazla dikkatini versin.
 8. 8.        Sunum sonunda bir ödül dinleyicilerin sunum bitmeden sunumu terk etmesini engeller.Örneğin sunum sonunda  3 soru soracağız bilenlere bütün dokümanların bulunduğu bir cd verilecek gibi.
 9. 9.        Sunuma başlarken sizi dinleyecek kitleyi tanımak için sorular sorun. Örneğin öğrenci olanlar el kaldırsın.Bu konuyla daha önce uğraşanlar el kaldırsın gibi.Böylece sunumun seviyesini anlatacağınız topluluğa göre belirleyebilirsiniz.
 10. 10.     Aşırı teknik terimlerle sunumu boğmayın.Dinleyicilerin seviyesine uygun ve her şeyi bilindik örneklerle anlatmaya çalışın.
 11. 11.     Sunumunu yapacağınız konuya çok iyi hakim olmalısınız.Konuyla alakalı pek çok kaynak okumalı ve bir soru sorulduğunda benzer konularla kıyaslama yapabilmelisiniz ve tatmin edici cevaplar verebilmelisiniz.
 12. 12.     Ses tonu ve sahneyi kullanım da etkili bir sunum için olmazsa olmazlardandır.Cılız bir sesle sadece bilgisayar başında yapılan sunum dinleyicileri sıkacaktır.Gür sesle gerektiğinde sahnede dolaşarak sunumu hareketlendirmelisiniz.
 13. 13.     Akıcı ve düzgün kelimeleri seçerek konuşmak gerekir.Sizin ağzınızdan çıkan her kelimeyi dikkatle dinleyen bir kitle önünde konuşuyor olacaksınız ve bu yüzden eee , iiii , gibi kelimeleri fazla kullanmamaya özen gösterin.
 14. 14.     Soruları sunumun sonuna bırakmak bana göre yanlış , soruları sıcağı sıcağına cevaplamak hem dinleyicilerin daha fazla sunuma katılmasını hem de sunumda düz bir anlatımdan uzaklaşmanızı sağlar.Bunu sunumun başında da belirtin.Dinleyicilere sorunuz olursa sözümü kesebilirsiniz deyin böylece dinleyici ile olan mesafeyi azaltmış olursunuz.
 15. 15.     Sunum sürenizi iyi ayarlayın.Hangi konulara ne kadar vakit ayırmalısınız belirleyin ve süreyi aşmamaya özen gösterin.
 16. 16.     Sunumda önemli bulduğunuz yerleri vurgulayın her konuyu aynı seviyede anlatmayın , ses tonu ve harekelilik inişli çıkışlı olması daha iyidir.
 17. 17.     Dinleyicilerle göz göze gelin.Uyumalarına engel olun.Uyuklayan olursa şaka yollu uyarın.Espri yapmak sunuma olan ilgiyi artırır.
 18. 18.     İlk defa bir sunum yapıyorsanız dinleyicilerin desteğini arkanıza alacak kelimeler sarfedin.İlk sunumum kusura bakmayın biraz heyecanlıyım.
 19. 19.     Sunumda hiçbir şeyin konsantrasyonunuzu bozmasına izin vermeyin . Sadece anlatacağınız konuya odaklanın.Konsantrasyonunuz bozulursa demorilize olursunuz ve sunum bir işkenceye dönüşebilir.
 20. 20.     Konuyu düz metin gibi anlatmaktan kaçının.Senaryolar üzerinden hareket etmek dinleyicilerin olayı zihinlerinde canlandırmalarına yardımcı olacaktır.Örneğin SQL’de select ifadesi veri getiren sorgular yaratmaya yarar gibi bir anlatımdan ziyade.Örneğin bir firma müşteri bilgilerini bir tabloda tutuyor ve içlerinden bazılarını filtreleyip göstermek istiyor bu gibi durumlar için Select ifadelerini kullanabiliriz gibi.
 21. 21.     Konuları anlatıp geçmek yerine ufak birer demo ile hafızada kalmasını sağlayabilirsiniz.Örneğin C# ‘ta id üretmek için GUID’lerin kullanımını göstereceksiniz. Bu durumda .NET arka planda mutlaka açık olmalı ve hemen uygulamayı gösterebilmelisiniz.
 22. 22.     Ara ara dinleyiciye sunumun nasıl gittiği konusunda sorular sorun.Anlaşılmayan noktaların tekrar üzerinden geçebileceğinizi belirtin.
 23. 23.     Sunumuzu kaydedin ve fotoğraflatın.Sonra sunumu tekrar izleyip kendinizi eleştirin.

 

Bu maddeler daha da genişletilebilir.Sizlerinden fikirleri varsa yorumlarsanız sevinirim.Herkese iyi sunumlar

Reklamlar

Nisan 25, 2009 - Posted by | Güncel-Genel | , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s