Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

Bilgisayar Mühendisliği Sıkıcı Bir İş mi?

Arkadaşlar bu yazımızda bilgisayar mühendisliğinin nasıl bir meslek olduğu ve nasıl olması gerektiğini kendi cümlelerimle anlatma daha doğrusu içimi dökmeye çalışacağım.
Aslına bakarsınız mesleğe yeni başladığınızda o kadar eğlenceli bir iş ki sürekli yeni şeyler öğreniyorsunuz ve sürekli bir heyecan yaşıyorsunuz. Beyinler tabiki ilk etapta taze olduğundan her gelen bilgi fotoğraf çeker gibi hafıya alınıyor. Sürekli kod yazmak birşeyler okumak yeni şeyler öğrenmek için can atıyorsunuz. Dışarıdan size ne manyak adam kafayı yiyecek diyorlar ancak tabi bu sizin umrunuzda değil çünkü yaptığınız işi çok seviyor ve mesleğinizde ilerlemek için ne gerekirse yapmaya hazırsınız ve yapıyorsunuz.
Ancak Türkiye şartlarında kendinizi geliştirme imkanınız bir süre sonra yavaşlayabiliyor. Tabi ki bu çalışmakta olduğunuz firma kültürüyle de alakalı. Eğer firmanız çalışanını kendisini geliştirmek için fırsatları önünüze açmıyorsa , zaman zaman eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapmıyorsa ve eğer siz de kendinizi akışa bırakırsanız kendinizi bir rutin içerisinde buluveriyorsunuz. İşte bilgisayar mühendisinin bana göre başına gelebilecek en kötü şey.
Bizler şartlar ne olursa olsun kendimizi sürekli güncel tutmalıyız aksi halde bir rutin içerisine girer ve yaptığımız işten haz almamaya başlayabiliriz. Durum böyle olunca da bu sosyal hayatımıza da yansır çünkü günümüzün büyük bölümü zaten işte geçiyor. İşinde huzurlu olmayan birisinin sosyal hayatında huzurlu olması beklenemez.
İşin bir de diğer boyutu öğrenilecek teknolojilerin fazlalığı da bir buhrana yol açabilir. Kendinizi yetersiz hissedip hepsini öğrenmem lazım dediğinizde bir anda kaos ortamı oluşturmanız kaçınılmaz. Bunun için bizler plan yapmayı , organize etmeyi , zamanı efektif kullanmayı herkesten daha iyi öğrenmeliyiz. Kendimden bir örnek vereyim eğer planımı yapıp bir yapılacaklar listesi oluşturup sırayla her bir işi bitirip listeden çıkardığımda kendimi daha iyi ve verimli hissediyorum.
Tabiki her zaman plan yapmakta mümkün olmayabiliyor ancak mümkün oluğu kadar hem iş hem de sosyal hayatımızı planlamak gerçekten önemlidir.
Günümüz şartlarında en önemli şey zaman. Zamanı yetirebilmek ve keyifli geçirebilmek çok önemli çünkü zaman çok hızlı akıyor ve bizim bir şekilde onu yakalamamız ve yeri geldiğinde kontrol altına alabilmemiz lazım.

Advertisements

October 9, 2009 - Posted by | Yaşam | , , ,

6 Comments »

 1. Sizce hangi sıralamaya göre öğrenmeliyiz? Hangisi daha ise yarar-hangisi gerekli hangisi gereksiz.Allah’ında izniyle bu sene bilgisayar mühendisliğine gitmeyi dusunuyorum. Bu bölüm için biraz yardımcı bilgiler sunarsaniz sevinirim. Uni’den istediğimiz verimi alabiliyor muyuz…

  Comment by metin | November 14, 2012 | Reply

 2. Mesela ben bir animasyon şirketinde çalışmayı istiyorum. Elbette programlama ile ilgili işlerde zevkli geliyor. Fakat orada kendimi daha rahat gelistirebilecegime inanıyorum. Bilgisayar müh. Doğru seçim mi sizce? Okullarda ne ne kadar öğretiliyor?l

  Comment by metin | November 14, 2012 | Reply

 3. After effect olsun Maya, cinema 4d olsun bunlarla ilgili bilgiyi sadece verilen kurslardan mi alicaz. Hepsini bi kerede sormak isterdim ama aklıma sonradan geldi. Kusuruma bakmayin

  Comment by metin | November 14, 2012 | Reply

 4. Çok fazla alan var kendinizi geliştirebileceğiniz bu yüzden öncelikle yönleneceğiz alanı seçmelisiniz ki siz animasyon şirketinde çalışmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bunun için öncelikle hangi firmalar sizin yapmak istedikleriniz konusunda iş yapıyor bunları araştırmakla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra kariyer sitelerinde bu firmaların iş ilanlarını araştırın ve sizden neler bekliyor bunlara bakın. Daha sonra bu konuların kitaplarını alıp , programları kurup bol bol üzerine çalışmanızda fayda var. İngilizceniz iyiyse ingilizce kaynak çok fazla . Animasyon benim ilgi alanım olmadığı için ancak bu kadar size tavsiyelerim olabilir belki bir fikir olur.

  Comment by koraykirdinli | November 17, 2012 | Reply

 5. Bunun için bilgisayar mühendisliği mi okumam lazım yoksa başka bir bölüm var mi bununla ilgili.

  Comment by metin | November 19, 2012 | Reply

  • Bu iş biraz yetenek işi. Her okuldan mezun olan da deli gibi kod yazamıyor. Zaten yazması da beklenmiyor. Eğer yeteneğiniz varsa 2 yıllık bir bilgisayar programlama dahi sizin için yeterli olur. Yeni yeni Yazılım Mühendisliği diye bir bölüm popüler olmaya başladı . Bunlardan biri sizin için uygun olabilir.

   Comment by koraykirdinli | November 21, 2012 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s