Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

Yazılım Metoforları – Code Complete C2

CHAPTER 2

Yazılım Metoforları – Yazılım Geliştirmeyi Daha İyi Anlamak

Yazılım geliştirirken 2 yöntem kullanırırız. Birincisi sezgisel o an ihtiyacımız ne ise onu yaparız ve sezgilerimiz bizi götürür. Diğeri ise algoritma yöntemi ; bu yöntem ile daha once yapılmış bir çözüm var ise onu uygulayarak programlamayı daha kolay ve tahmin edilebilir yapabiliriz. Fakat programlama da hiçbir zaman tek çözüm yoktur bir problem farklı yollarla çözmek mümkündür.Bugüne kadar yazılımla alakalı metoforlar geliştiriciler tarafından ortaya atıldı. Bunlara kısaca değinelim.Metoforların türkçe anlamlı birer isim bulmakta oldukça zorlandım bulamadım da zaten.

 

Yazılım Hattatlığı – Kod Yazma : Çok genel olan bu yaklaşımda yazılım geliştirmede olağan harfler yazmayı öneriyor.Kalemi elinize alırsınız ve kağıda baştan sona yaarsınız. Planlamaya ihtiyaç yoktur ve ne isterseniz onu yazarsınız.

 

Yazılım Tarımı : Sistemi Büyütmek : Bazı geliştiriciler yazılımı bir bitkyi büyütmeye benzetir.Kodun bir parçası dizayn edilir , kodlanır ve test edilir ve siteme ilave edilir.Küçük parçalara bölündüğü için olası sorular büyümeden önlenir.

Bu metoforun kötü tarafı yazılımın nasıl geliştirileceği ile ilgili direk bir kontrolün bulunmamasıdır.

 

Yazılım İstiridye Tarımı – Sisteme İlave Etme:

Bir önceki metofora benzer bir yapıya sahip ancak daha anlaşılır bir görüntüye sahip.Burada büyüme harici bir ekleme veya içerme yapılarak gerçekleşir. İlk önce sistemin çalışabilmesi için en basit versiyon yazılır ve iterative olarak  geliştirilir. İlk önce gerçek data ile ilgilenilmez sadece aptal sınıflar yazılır ve iskelet oluşturulur.

 

Yazılım İnşası:

Daha önceki metoforlardan daha yararlıdır.Planlama , hazırlık ve çalıştırma ayrı prosesler olarak görür. Yazılım geliştirmenin bir bina inşa etmeden farkı yoktur. Eğer baştan binada kapı koymayı unutursanız proje başarısız olacaktır.

 

Yazılım Teknikleri Uygulama – Zeki Araç Kutusu:

Programlamada iyi olabilmek için yazılımcının bir araç kutusu olmalıdır ve bu araçları yeri ve zamanı geldiğinde etkili kullanmasını bilmelidir.

 

Metoforların Birleşimi:

Metoforlar algoritmik olmaktan çok sezgiseldir ve birbirlerinden ayırmak zordur.Bir yazılım geliştirirken bumetoforların birleşimi projenize uygulayabilirsiniz.

 

ANAHTAR NOKTALAR:

Metaforlar algoritmik değil sezgiseldir

Metoforlar yazılım geliştirme prosesini diğer bağlantılı bileşenlerle birlikte daha iyi anlamanıza yardımcıolur.

En iyi metaphor projeye uygun olan metoforların birleşimidir.

Reklamlar

Ekim 23, 2009 - Posted by | Yazılım | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s