Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

HP PPM (Project and Portfolio Management) Nedir?

Kodun içinden biraz sıyrılıp farklı bir konuda kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Ürünümüzün adı : PPM , HP’nin talep yönetimi(demand management),proje ve program yönetimi(Project-Program management) üzerine geliştirmiş olduğu esnek bir yazılım. Ha nerden merak saldın derseniz , şirkette yazılım geliştirme süreçlerini bu araç ile takip ediyoruz. Bir çok noktada sıkıntıları olsa da , veritabanı çok karmaşık olsa da genel itibariyle güzel bir program. Altyapı olarak JSP ve Oracle kullanıyor. Windows ve Linux işletim sistemlerinde koşabiliyor.

Program genel itibari ile 2 taraflı 1.Arayüz (JSF) ve 2.Workbench

Workbench yani admin panelinde bütün süreçlerin tanımlaması yapılıyor , alanlar ,userlar, yetki grupları , istek tipleri,validasyonlar,notifikasyonlar vs.

Ben örnek bir senaryo üzerinden yazılımın nasıl işlediğini anlatıp, programı hiç bilmeyen ve görmeyenler için bir örnekleme yapacağım. Örneğin şirketimizde işlerin büyüklüğüne göre süreçleri 3’e ayırdık : DEĞİŞİKLİK,GELİŞTİRME ve PROJE. Bu 3 tip içinde farklı süreçler tanımlanıyor. Değişiklik sürecindeki adımlarımız sırasıyla : Atamalar,Analiz,Yazılım,Fonksiyonel Test,Son kullanıcı kabul testi Dağıtım Onayı,Canlıya Geçiş,Kapanış. PPM Workbench’te her bir adımı bir workflow step olarak tanımlıyoruz. Her bir adımda hangi user group’un onayına gidecek kime mail gidecek belirliyoruz.

Daha sonra DEĞİŞİKLİK süreci için hangi alanlar gerekiyorsa hepsini tanımlıyoruz örnek vermek gerekirse bu sürecin analisti kim,yazılımcısı kim,planlanan adam günü kaç,hangi ekibe ait bir süreç vs bunları da Request ler altında tanımlayıp bu request şu workflow’u kullanacak diye tanımlamasını yapıyoruz.

PPM Web Arayüzü

PPM Workbench Arayüzü

Sürecin tanımlamasında çok detay var ancak ben sadece PPM nedir,neye benziyor ve ne işe yarıyor biraz canlandırmak istedim. Eğer firmanızda PPM kullanıyorsanız ve sorularınız olursa bana mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgiyi HP’nin kendi sitesinden de edinebilirsiniz.

http://www8.hp.com/us/en/software/software-product.html?compURI=tcm:245-937033

Reklamlar

Ekim 14, 2011 - Posted by | PPM | , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s