Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

ASP.NET Web Forms’dan MVC’ye Geçiş (1)

Arkadaşlar merhaba, MVC hakkında bir kaç makale serisi yazma niyetindeyim fırsat buldukça.  Bu yazıda öncelikle MVC’ye kısa bir giriş yapacağız. Öncelikle .net web geliştiricileri için MVC’nin radikal bir geçiş olduğunu belirtmek isterim. Öncelikle MVC temiz mimari, tasarım desenleri ve test edilebilirlik üzerinde duruyor. ASP.NET MVC ,asp.net web sayfalarının tam olarak bir alternatifi diyebiliriz, MVC çevik programlamanın ve asp.net in iyi taraflarını harmanlamış bir yapıdır. ASP.NET ilk çıktığında amacı kullanıcıyı HTML ve state’less yapısından kurtararak windows programlama mantığına yakın bir kodlama rahatlığına kavuşturmaktı. Bunun için server-side kontrolleri hazırladı ve VIEWSTATE ile state’leri yönetebilir hale geldi. Örneğin butonun click eventini .cs uzantılı dosyada yani server tarafında handle edilebilir hale geldi.
Peki Microsoft neden böyle bir yapı kurmaya kendini mecbur hissetti dersiniz. Öncelikle 2002 yılında piyasaya sürülen Web Forms 1.0’ın eksilerine şöyle bir göz atalım.
1- ViewState’in ağır olması : Her ne kadar bir avantaj gibi olsa da veri büyüdükçe client ile server arasında gidip gelen verinin boyutu 100lerce kilobyte’ı bulabiliyor.

<input type="hidden" name="__VIEWSTATE" id="__VIEWSTATE" value="/wEPDwUKLTc1MDU0Nzg9Tkt2Gz2HkU/i" />

2-Karmaşık Page LifeCycle : Bir çok yazılımcı tam olarak bu yaşam döngüsünü kavrayamadığı için yazdıkları kodlarda beklemedikleri hatalarla karşılabiliyorlar.(bkz:page life cycle)
3- Kavramların mantıksal olarak doğru ayrılmamış olması, yani kod ile html’i birbirinden tamamen ayırmaya çalışması ancak bunun pratikte zor olması.
4- HTML üzerinde hakimiyet kurulamaması : En basitinden javascript ile kontrollere saçma ek isimler eklenerek ulaşılabilmesi.
5-Zayıf abstraction
6- Zor test edilebilirlik.

Tabi Microsoft durmadı çalıştı 2005 yılında 2.0 ‘ı çıkardı, 2007 de zeygin user interface Web 2.0/AJAX  akımına kapılarak AJAX’ı piyasaya sürdü. Daha sonra da 4.0 ile developerların hayatını kolaylaştırmaya devam etti. Ancak hala web form ların limitleri vardı.
Devam edecek ….

Reklamlar

Ekim 4, 2012 - Posted by | MVC | , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s