Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

MVC – Günümüzde Web Yazılım Geliştirme (2)

Web forms release olduğu günden bu yana web geliştirme teknolojileri Microsoft dışında da hızla ilerlemeye devam etti. Son yıllarda web standartları uyumu için  web browser ,HTML,CSS ve javascripte birçok gelişmeler oldu.
İşte bu arada da Representational State Transfer (REST) uygulama uyumluluğu anlamında baskın mimarilerden biri olmaya başladı. REST uygulamayı bir kaynak(URI) olarak tanımlar ve bu yapı arama motorları tarafından indekslenebilmeyi sağlar.
Bugünün web uygulamaları sadece HTML olarak servis edilmiyor , bunun yanında JSON veya XML data olarak da servis ediliyor.(AJAX,Silverlight,smartphone uygulamaları). Bu REST tarafından doğal olarak yapılabiliyor.
Son zamanlardaki çevik yazılım geliştirme (Agile ) metodolojileri bir çok yeni kavram hayatımıza soktu. TDD : Test-Driven Development, BDD: Behavior-Driven Development vs. Buradaki konseptimi asp.net web formlarda unit test yapmak neredeyse imkansızdı ancak MVC birim testler kolaylıkla yapılabiliyor. Bunun dışında UI test araçları içinde MVC oldukça kullanışlı çünkü page layout u değiştirince bütün html id leri değişmiyor. Web forms da ise page layout da bir değişiklik yapıldığında id ler değiştiği için test aracını tekrar düzenlemek gerekiyor.
Open source ve Independent Software Vendor (ISV) community’si  ALT.NET çatısı altında bir çok araç üretiyor ve hemen hemen hepsi MVC’ye destek veriyor.
ALT.NET : Nisan 2007’de David Laribee ‘nin ortaya atılmış bir terimdir. Java dünyasından esinlenilerek oluşturulan .net platformunun özgür topluluğudur denilebilir. “Basitlik”, “Birlikte çalışma” ve “Hizmet” kavramları üzerinde durulur. Detaylı bilgiyi : http://analystdeveloper.com/blogs/gurkan/archive/2008/09/26/3551.aspx sitesinden elde edebilirsiniz.
Örneğin ;
–  Unit testing frameworks (NUnit and xUnit)
– Mocking frameworks (Moq and Rhino Mocks)
– Inversion-of-control containers (Ninject and AutoFac)
– Continuous integration servers (Cruise Control and TeamCity)
– Object-relational mappers (NHibernate and Subsonic)

Japonya’da geliştirilen Ruby isimli bir programlama dili MVC’nin altyapısına ilham kaynağı oldu . Ruby platform bağımsız her yerde çalışabildiği için bir çok web programcısı bu dili projelerinde kullanılır oldu ve bir anda çok popüler hale geldi.

Sinatra isimli bir kütüphane ile Ruby ile kod yazmak kolaylaştırılmış.

Bir diğer konu ise Node.js(Javascriptin server tarafında çalışan versiyonu). Bunun sayesinde sistem kaynakları verimli çalışabiliyor. Client’dan istek alınıyor ve gönderiliyor. Server tarafında iş bittiği anda cevap dönüyor böylece thread beklemiyor. (Javascript callback)

Reklamlar

Ekim 4, 2012 - Posted by | MVC | , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s