Koray Kırdinli

Yazılım ve İş Yaşamı Hakkında Paylaşımlar

MVC – Günümüzde Web Yazılım Geliştirme (2)

Web forms release olduğu günden bu yana web geliştirme teknolojileri Microsoft dışında da hızla ilerlemeye devam etti. Son yıllarda web standartları uyumu için  web browser ,HTML,CSS ve javascripte birçok gelişmeler oldu.
İşte bu arada da Representational State Transfer (REST) uygulama uyumluluğu anlamında baskın mimarilerden biri olmaya başladı. REST uygulamayı bir kaynak(URI) olarak tanımlar ve bu yapı arama motorları tarafından indekslenebilmeyi sağlar.
Bugünün web uygulamaları sadece HTML olarak servis edilmiyor , bunun yanında JSON veya XML data olarak da servis ediliyor.(AJAX,Silverlight,smartphone uygulamaları). Bu REST tarafından doğal olarak yapılabiliyor.
Son zamanlardaki çevik yazılım geliştirme (Agile ) metodolojileri bir çok yeni kavram hayatımıza soktu. TDD : Test-Driven Development, BDD: Behavior-Driven Development vs. Buradaki konseptimi asp.net web formlarda unit test yapmak neredeyse imkansızdı ancak MVC birim testler kolaylıkla yapılabiliyor. Bunun dışında UI test araçları içinde MVC oldukça kullanışlı çünkü page layout u değiştirince bütün html id leri değişmiyor. Web forms da ise page layout da bir değişiklik yapıldığında id ler değiştiği için test aracını tekrar düzenlemek gerekiyor.
Open source ve Independent Software Vendor (ISV) community’si  ALT.NET çatısı altında bir çok araç üretiyor ve hemen hemen hepsi MVC’ye destek veriyor.
ALT.NET : Nisan 2007’de David Laribee ‘nin ortaya atılmış bir terimdir. Java dünyasından esinlenilerek oluşturulan .net platformunun özgür topluluğudur denilebilir. “Basitlik”, “Birlikte çalışma” ve “Hizmet” kavramları üzerinde durulur. Detaylı bilgiyi : http://analystdeveloper.com/blogs/gurkan/archive/2008/09/26/3551.aspx sitesinden elde edebilirsiniz.
Örneğin ;
–  Unit testing frameworks (NUnit and xUnit)
– Mocking frameworks (Moq and Rhino Mocks)
– Inversion-of-control containers (Ninject and AutoFac)
– Continuous integration servers (Cruise Control and TeamCity)
– Object-relational mappers (NHibernate and Subsonic)

Japonya’da geliştirilen Ruby isimli bir programlama dili MVC’nin altyapısına ilham kaynağı oldu . Ruby platform bağımsız her yerde çalışabildiği için bir çok web programcısı bu dili projelerinde kullanılır oldu ve bir anda çok popüler hale geldi.

Sinatra isimli bir kütüphane ile Ruby ile kod yazmak kolaylaştırılmış.

Bir diğer konu ise Node.js(Javascriptin server tarafında çalışan versiyonu). Bunun sayesinde sistem kaynakları verimli çalışabiliyor. Client’dan istek alınıyor ve gönderiliyor. Server tarafında iş bittiği anda cevap dönüyor böylece thread beklemiyor. (Javascript callback)

Advertisements

October 4, 2012 - Posted by | MVC | , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s